
Just nu visas vandringsutställningen ”Sverige och Förintelsen” på Jamtli i Östersund. Under helgen var projektledaren Marcel Rådström på plats för att uppmärksamma Förintelsens minnesdag.
– Den svenska gränsen kom att bli en räddning för alla som ville fly från Norge, ungefär 1 200 norska judar lyckades fly över till Sverige, berättar Marcel Rådström.
TA DEL AV ARTIKELN OCH DISKUTERA DEN MED ELEVERNA (SVT)
Diskussionsfrågor till artikeln.
Årskurs 1–3
- Vad betyder det att hjälpa någon? Hur tror du det kändes för de som hjälpte människor att fly från farliga situationer?
- Hur kan vi vara modiga? Vad kan vi göra om vi ser att någon behöver vår hjälp?
- Varför är det viktigt att komma ihåg vad som hänt? Hur kan vi lära oss av gamla berättelser om när människor hade det svårt?
Årskurs 4–6
- Vad betyder det att vara på flykt? Hur tror du det kändes för de norska judarna som var tvungna att lämna sitt hem?
- Hur kan vi visa medkänsla? Hur tror du människor i Jämtland hjälpte dem som flydde under Förintelsen?
- Varför ska vi lära oss om Förintelsen? Hur kan vi förhindra att liknande saker händer igen?
Årskurs 7–9
- Vad kan vi lära oss av historien om Förintelsen? Hur kan vi använda de här berättelserna för att förstå vår värld idag?
- Vad innebär civilkurage? Hur tror du att människorna som hjälpte norska judar kände sig, och vilka risker tog de?
- Hur kan vi motverka antisemitism idag? Vilka likheter och skillnader ser du mellan dåtidens fördomar och hur samhället ser ut idag?
Gymnasiet
- Vad betyder det att stå upp för mänskliga rättigheter? Hur kan berättelser från Förintelsen inspirera oss att agera mot orättvisor idag?
- Hur påverkar minnet av Förintelsen dagens samhälle? Varför är det viktigt att bevara och föra vidare dessa historier?
- Vad kan vi lära oss om mänskligt mod? Diskutera hur människor riskerade sina liv för att hjälpa judar att fly. Vad kan det lära oss om etik och ansvar?