
En AI-genererad video visades upp som äkta i SVT:s Agenda under söndagskvällen. – Det är olyckligt att vi av misstag publicerat ett AI-genererat klipp, säger Agendas ansvarige utgivare Michael Kucera.
TA DEL AV ARTIKELN OCH DISKUTERA DEN MED ELEVERNA (SVT)
På värdegrundens lektionsbank hittar du användbara lektionsuppslag kopplat till samma teman som nyheten. Om din skola inte är prenumerant kan ni testa på lektionsbanken tillfälligt under 7 dagar utan några förbindelser eller förpliktelser. Vill du prova på? Kontakta edvin@vardegrunden.se
Diskussionsfrågor till artikeln.
Årskurs 1–3
- Vad gör du om du ser något på film eller tv som du tror kanske inte är riktigt på riktigt?
- Varför är det viktigt att vi kan lita på det vi ser och hör i nyheter eller program?
- Vem kan du prata med om du upptäcker att något inte stämmer med det som visats?
Årskurs 4–6
- Klippet i nyheten var AI‑skapad men visades som äkta — varför tror du att det blev ett problem?
- Hur kan du själv avgöra om ett klipp eller en bild är pålitlig eller kanske falsk?
- Vad tycker du att tv‑program och nyheter ska göra för att vara säkra innan de visar något?
Årskurs 7–9
- Vilka konsekvenser kan uppstå om medier visar AI‑genererat material som äkta – för tittare och för samhället?
- Hur har digital teknik och AI gjort det svårare att veta vad som är sant och vad som är manipulerat?
- Vad kan du själv göra som elev för att bli bättre på att granska information och bilder online?
Gymnasiet
- Hur tror du fallet med AI‑klippet i Agenda speglar bredare utmaningar för medie‑ och informationskompetens i ett digitalt samhälle.
- Vilket ansvar har public service och andra medieaktörer har för att kontrollera källor och material innan de publicerar.
- Hur kan utbildning och teknik användas för att stärka motståndskraften mot desinformation och manipulerat innehåll bland ungdomar?